Phil Albedo: Z českého publika mám obrovský respekt

Při příležitosti narozeninové oslavy, naplánované na tento pátek, jsem vyzpovídala jejího pořadatele a oslavence, booking & event managera brněnského klubu EXIT, DJe a producenta Phila Albeda.

Ahoj Phile, moje první otázka se nebude úplně týkat tvého věku, ale toho, kolikáté narozeniny za mixem letos vlastně oslavíš?

Ahoj, nějaký ten pátek to bude. Shodou okolností jsem nedávno na své facebookové stránce sdílel starší fotku, díky které jsem si vlastně uvědomil, že už je to neuvěřitelných 15 let. Utíká to…

Dobře, není žádným tajemstvím, že letos slavíš „kristovky“. Na co speciálního se na tvé tradiční narozeninové party, která se koná již tento pátek ve tvém domovském klubu Exit, můžeme těšit?

Nechci se ohánět úplně něčím speciálním, budou to zkrátka takový poctivý „techno narozky“ s přáteli a DJskými kolegy. Sestava v čele s Kaisersozem je víc než povedená a je tedy zřejmé, že letos narozeninový mejdan bude bez zahraničního jména. Musím říct, že bylo super, když se nějaký ten rok zpět tyhle oslavy spojily s bookingem headlinerů jako například Shlømo, Industrialyzer, Tom Hades, Marko Nastic a několik dalších. Na druhou stranu – když bookuješ zahraničního DJe, je téměř nereálné, aby se to obešlo bez nějakého stresu – jinými slovy máš zodpovědnost a chceš, aby bylo vše v pohodě i pro toho zahraničního hosta.

Kde bereš (případně berete s Destroyerem) inspiraci pro svoji produkci? Máš nějaký vzor?

Jedním z mých vzorů je Laurent Garnier, ale to platí spíš všeobecně pro elektronickou hudbu. Dále se netajím ani tím, že jsem velký fanoušek hudebních skupin z 80. let (New Order, Depeche Mode atd.). Pokud však jde čistě o moji produkci, hlavní výsledek nevychází úplně z inspirace. Snažím se na své produkci pracovat takovým způsobem, aby výstup mého soundu tvořil nějaký originální základ, který budu postupně vyvíjet i v dalších letech a tím pádem pro mě bude také přidanou hodnotou. V případě produkce s Destroyerem jde o sloučení našich nástrojů či spontánních nápadů a výsledkem je ve většině případů techno tvrdšího rázu (nechci úplně škatulkovat). Mimochodem Destroyer je v rámci mé hudební produkce také hodně upřímným kritikem a právě tahle kritika mi za ty roky dala neskutečně moc… Jsem mu za to opravdu vděčný.
V roce 2017 jsi vyhrál národní kolo celosvětové soutěže talentovaných DJů Burn residency a postoupil tak do finále, konaného na Ibize. Jak dnes s odstupem více než 4 let hodnotíš tuto zkušenost?

Byla to rozhodně skvělá zkušenost a stále rád vzpomínám, jak jsem se tam s několika dalšími finalisty z jiných zemí osobně potkal se jmény jako Seth Troxler, Loco Dice nebo Pete Tong – není to něco, co můžeš zažít jen tak každý den. Nicméně jak říkáš, už to jsou 4 roky a jestli někdo chce pokračovat v tom co dělá, nemůže si dovolit usnout na vavřínech. Všichni, kteří se na taneční scéně nějakým způsobem podílí, vědí, že je potřeba stále makat a makat, jinak to prostě nejde.

Vím, že jsi se po nějaké době opět chopil organizace každoročního dvoudenního festivalu MySound Underground, konaného v Mutěnicích. Proč ta odmlka?

Za poslední roky jsem si uvědomil (a určitě nejen já), že tím, jak „dospíváme“ postupně i zjišťujeme, že toho času je čím dál méně a potřebujeme si několik věcí nastavit tak, aby pro nás měly nějaký smysl. Konkrétně v mým případě to funguje jednoduše: pokud určité body v plánu nemám šanci ovlivnit, pak si nejsem jistý výsledkem a proto ani nemám zájem se na tom podílet – takto bych odůvodnil svoji odmlku. Když se v tomto roce ale blížila letní sezóna, oslovil mne sám majitel prostoru, na kterém se tato akce pravidelně pořádá. Vzhledem k tomu, že mám na MySound Underground super vzpomínky a majitel je férovej týpek, který se k práci opravdu umí postavit, jsem nabídku přijal. Z mého pohledu šlo pak vše podle našeho nového plánu a domluvili jsme se dokonce i na pokračování v roce 2022. Snad se i Dominikovi se mnou po letech spolupracovalo dobře a tímto ho zdravím : – )

Plánuješ ještě nějakou jinou akci, která by stála za zmínku? Ať už v klubu EXIT nebo dokonce na novém místě ENTER?

Většinu akcí, ať už v EXITu nebo v budoucím ENTERu, plánujeme jako team, ve kterém Patrik, Ondra i já máme jasně rozdělené role. O vystupujících v ENTERu toho zatím moc neprozradím, ale v následujících týdnech můžu doporučit akce v EXITu, kde vystoupí zahraniční hosté jako Nusha, Mark Sherry nebo [Wex 10]. A také si ještě dovolím zmínit takovou nevšední pravidelnou akci – Technisko Jaxviňa, která má v EXITu své příznivce už 5 let. Zaměření této akce je zejména na neotřelé techno a podle toho jsou přizpůsobeny i line-upy. Teď se mimo jiné snažíme rozjíždět i podcast se stejným názvem jako samotná akce a připraví ho vždycky někdo z našich hostů.  

Klub ENTER bude se svojí kapacitou cca 800 lidí tedy spíše na větší halové akce, ale hudebním fantaziím neomezená. Mohl bys více přiblížit vizi tohoto nového klubu?

Tento klub nám pochopitelně otevře nové možnosti, které nebylo možné zrealizovat v klubu EXIT, a to především kvůli jeho nižší kapacitě. Zároveň díky větší stagei bude prostor i pro koncerty, a to po celý rok, tedy nejen v letní sezóně. Chci však, aby několik nových informací bylo také překvapením pro naše fanoušky, takže zatím držte palce a nejspíš ještě před Vánoci oznámíme několik příjemných novinek spojených s ENTERem.

Co si myslíš o českém publiku? Je ještě vůbec čím toto publikum zaujmout, čím ho nadchnout?

Z českého publika mám obrovský respekt, protože je to ta nejdůležitější věc, která k našim akcím patří. Už nějakou dobu naše aktivity nejsou spojeny pouze s Brnem a všichni z teamu vidíme určitý posun, za který vděčíme právě českému publiku. Ke druhé otázce si troufám říct, že pokud nám to aktuální situace umožní, tak se vždycky najde něco, čím lze zaujmout, jen to občas chce trochu více trpělivosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *