Mario Ranieri: V Technu je možné všechno.

Hardtechno ikona Mario Ranieri vystoupí 29. března v plzeňském Watt Clubu doprovázen několika českými DJs. Při této příležitosti jsme s ním udělali rozhovor.

Mario začínal s hudbou již v dětství, kdy hrál na klavír a pod vlivem svého bratrance začal objevovat elektronickou hudbu. Postupem času začal experimentovat s hudbou na počítači a vytvářet své první technotracky. Na konci svého studia na gymnáziu začal pracovat a investoval do své hudební vášně. Koupil si svůj první syntezátor a postupně rozšiřoval své vybavení. Jeho profesionální přístup k hudbě mu pomohl stát se nejslavnějším rakouským hardtechno producentem a DJem. Jeho DJ sety jsou obtížně zařaditelné do jedné „škatulky“, neboť jeho hudba se pohybuje od groovy house až po dupající hardtechno. Jeho vystoupení jsou proslulá svou pozitivní atmosférou a propojením různých hudebních stylů, čímž se Mario Ranieri stává unikátním umělcem ve svém žánru.

Kouzelná: Ahoj Mario. Moc děkujeme, že sis našel čas udělat s námi rozhovor pro náš web rave.cz. Jsme rádi, že Tě můžeme přivítat v Plzni, městě, které je známé svým pivovarem. Doufáme, že máš v plánu si užít i město a pivko vyzkoušet.

Mario: Děkuji. Můžu Ti rovnou říct, že je super být zpátky v České republice. Vracím se sem vždycky rád, protože je tady vždy super publikum – jedno z mých nejoblíbenějších. Pokud si to správně pamatuji, už jsem v klubu Watt hrál, bylo to kolem roku 2010 nebo tak nějak (pozn. redakce – v Plzni hrál na konci roku 2005 – inu letí to). Hrozně rád hraju v menších klubech – zvlášť kvůli atmosféře, která je mnohem osobnější. A ano, máte pravdu, vím, že Plzeň je známá svým pivem a já pivo miluju. Určitě rád vyzkouším i nějaké místní speciality.

Vím o Tobě, že ses narodil ve Saint Pöltenu v Rakousku. Řekneš nám něco o Tvém rodném městě?

O svém rodném městě toho moc říct nemůžu. Je to malé město s přibližně 57 000 obyvateli. Nemáme žádné dobré kluby, žádný noční život nebo cokoli, co by pro mě jako umělce bylo relevantní. Takže je mi líto, že musím říct, že je to velmi nudné město, pokud zde hledáte party nebo noční život, hahaha. Ale pro život je to dobré. Stačí hodinka cesty vlakem a člověk je ve Vídni nebo Linci. Ale to je vše! U nás (ať už v „mém“ městě nebo v Rakousku jako takovém) nikoho DJs (ani ti mezinárodně známí) moc nezajímají.

Myslím, že spousta našich clubberů má Rakousko jako „velkou neznámou“. Jaké festivaly nebo kluby bys nám doporučil?

To je úplně stejné jako moje rodné město. Samozřejmě že v Rakousku jsou festivaly… Ale jen rockové a metalové nebo komerční EDM. Největší z nich jsou Frequency, Nova Rock, Electric Love atd. Na žádném z nich jsem nikdy nehrál. Jak jsem řekl: máme tam jen komerční věci, které nemají nic společného s tím co dělám já. Rakousko není ta správná země, pokud jste umělec. Těžko se vám dostane pozornosti, podpory nebo čehokoli. Tady je to pro umělce složité. Ale pokud hledáte odpočinek nebo velmi pěkná místa, přírodu nebo hory – Rakousko je stoprocentně místo, kam zavítat. Ale za elektronickou hudbou moc ne.

Začátkem tohoto roku jsi vydal nové album/singl/maxi singl (těžko říct, jak to nazvat) s 17 remixy „Hardtechno Is Not For Babies“. To je spousta spoluprací – existuje pro Tebe nějaký „vysněný“ remixér/colab?

Ano správně, je to kategorizováno jako album, protože obsahuje hodně skladeb. Už jsem v minulosti udělal obrovský balík remixů mého tracku „Freude am Leben“ (asi se 40 remixy). To aktuální je o stejné myšlence jen s novějšími umělci. Líbí se mi nápad, aby ostatní umělci interpretovali mé vlastní výtvory. Je to pro mě vždy velmi zajímavé.

Mám několik umělců, kterým velmi fandím, ale nemyslím si, že existuje možnost, že by se mnou někdy spolupracovali: Marilyn Manson, Rammstein, Till Lindemann atd. Ale uvidíme, co přinese budoucnost a kteří noví umělci pro mě udělají remixy…

Nedá mi to se nezeptat, jak se Ti daří udržovat si kondici, zejména teď, když jsi překročil tu magickou hranici 40 let? (Musím říct, že určitě nevypadáš na 40!)

Haha, ano, je mi 43 a letos mi bude 44 – pro mě to teda není žádný problém, protože mi na věku nezáleží. Dřívější etapy mého života nebyly nic moc. Pro své tělo jsem nedělal vůbec nic. Sport mě nikdy moc nebavil a během své kariéry jsem hodně pil a jedl, co jsem chtěl. Ale od doby, co mám sportovně založenou přítelkyni, je to pro mě i pro mé tělo mnohem lepší. Ze začátku jsem navštěvoval posilovnu, ale s mojí prací to bylo vždycky složité. Většinou jsem se tam dostal až pozdě a celé to trvalo moc dlouho. Přešel jsem tedy na 2-3x týdně běhání v blízkém lese a nějaké to vzpírání a trénink. Teď je to součástí mé týdenní rutiny. Plus jsme začali (a to opět díky mé přítelkyni) se zdravým jídlem. O víkendech pak máme „cheat days“ (pozn. redakce – dny, kdy jde dieta stranou), alkohol a párty. Tajemstvím je tedy najít svou rovnováhu – a myslím, že jsem ji našel. Stačí pár hodin týdně: trochu pohybu a zdravého jídla a je to v pořádku. Ale ano, stále pracuji na sixpacku – už léta, hahaha.

Co Tě inspirovalo ke kariéře v techno hudbě a jak se Tvůj styl vyvinul od doby, kdy jsi začal?

Jak je napsáno v mém životopise, během mého dětství mě hodně ovlivnil můj bratranec. Byl starší, chodil do klubů a na rave parties a společně jsme poslouchali nové tracky už když jsem byl malé dítě. Ale hudební vlivy mám i od svého otce, který je také muzikant. Své vlastní skladby jsem začal tvořit už na gymnáziu a vždy jsem snil o tom, že si jednou pořídím vlastní syntezátory. Takže zbytek je historie. Vždy jsem chtěl tvořit svou vlastní hudbu a být jednou slavným umělcem, a to je přesně to, na čem jsem od dětství pracoval. Rozhodl jsem se speciálně pro techno, protože je to hudba, ve které si můžete dělat co chcete. Žádná pravidla, žádné hranice, žádný jeden nástroj. Máte úplně volné ruce. I v technu jsou samozřejmě lidé, kteří vám do toho chtějí kecat… ale… víte, co tím myslím 🙂

Co bys jako veterán na techno scéně poradil začínajícím DJům a producentům?

To nejdůležitější, co mohu říci, je: najdi si svůj vlastní styl. Nenásleduj trendy, protože trendy tu máme vždy. Vždy zůstaň věrný svému vlastnímu stylu a vlastní interpretaci hudby. Nikoho neposlouchej (přesně tohle jsem vždycky dělal). Vždy se najdou lidé, kteří Ti budou říkat, že Ty nebo Tvoje hudba je na hovno. Neposlouchej je! Vyvíjej se, vzdělávej se a vždy se snaž být lepší a odlišný. To je cesta k nové, zajímavé hudbě. Jinak všichni ostatní dělají stejné sračky znovu a znovu! Dělej něco, co nikdo jiný nedělá!

Jeden z našich oblíbených českých producentů, DJ a promotér Chris Sadler nedávno sdílel na svém facebooku pět hloupých otázek, které dostává během svých vystoupení. Na jakých pět otázek se teď obvykle lidi při DJingu ptají? Máš svůj vlastní seznam hloupých otázek?

Během mých setů obvykle žádné otázky nedostávám, možná je to i proto, že většinou lidi kolem sebe moc nevnímám. Ale souhlasím s Chrisem: otázky ohledně pití, vstupů do VIP zóny, nebo jestli můžu „zahrát to či ono“ určitě patří mezi to, co mě štve. Každopádně vždycky je lepší mluvit s DJem až po jeho setu.

Můžeš se podělit o nezapomenutelný zážitek nebo vrchol ze své techno kariéry, který Ti utkvěl v paměti?

Mám tolik zážitků a vzpomínek… Tolik se toho stalo během těch 2 desetiletí… Ale ano – koncerty v džungli ve Venezuele, popíjení vodky v zákulisí s kapelou Clawfinger z 90. let nebo sledování jejich kapelníka vycházejícího ze sprchy v backstagei jsou rozhodně vrcholy, na které nikdy nezapomenu. Hahaha!

Také setkání s tajemným umělcem APHEX TWIN. Sedět vedle něj v zákulisí na pohovce a ukazovat mu své vlastní hudební video, to je pro mě osobně skvělýýýýý vrchol!

V České republice zdaleka nejsi poprvé. Máš nějaké oblíbené české jídlo nebo pivo, které si užíváš při svých návštěvách?

Ano, máš pravdu, v České republice jsem byl již několikrát, ale nikdy jsem neměl čas vyzkoušet něco tradičního, a za to se moooc omlouvám. Byl jsem v několika restauracích, ale většinou je to stresující situace před nebo po vystoupení, plus cestování na další akci… Ale určitě jsem vyzkoušel různá česká piva a chutnala mi. (Taky slivovice – ale tvrdé nápoje jako je třeba pálenka moc rád nemám). Doufám, že tentokrát budu mít více času a pochutnám si na nějakém tradičním jídle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *