Kyau & Albert: Nové album je téměř hotové

Do EXIT Club Brno přijede 1. června legendární německé duo Kyau & Albert, které zásobuje trancovou scénu hity už třetí dekádu. Jejich sound, jež by mohl mít skoro vlastní škatulku a pohybuje se někde mezi melodickým progressivem a upliftem s vokály, je zkrátka jedinečný a zamilovali si ho lidé i DJs po celém světě. Minulý týden vydali nový singl Paladir, který určitě představí i Brně. V následujícím rozhovoru se rozpovídali o svých začátcích nebo o dalším připravovaném albu.

Vyrys: Ahoj Raplhe a Stevene, jak se máte?

Ralph: U mě všechno dobrý!

Steven: Ahoj! Díky za rozhovor.

I když jste společně na scéně skoro 30 let, letos slaví dvacetileté jubileum vaše debutové album Here We Are Now, ze kterého se skladby jako Velvet Morning, Falling Anywhere, Made Of Sun nebo Outside staly trancovými hity. Dá se říct, že to byl největší zlom ve vaší kariéře?

Steven: První album je vždycky milník a my měli štěstí, že se nám Here We Are Now podařilo rozšířit po celém světě. Album jsme licencovali v mnoha částech světa, například v USA bylo distribuováno Universal Music, díky čemuž se dostalo do všech obchodů s CD napříč Spojenými státy, což byla v roce 2005 obrovská věc.

Ralph: Původně jsme chtěli vydat naše první album už dřív, ale v letech 2000 až 2003 jsme byli upsaní vydavatelství Warner Music Germany, kde nám chtěli vydávat jen singly. Každému singlu to tehdy trvalo skoro rok. Bylo to dobré, protože k nim natočili videoklipy a udělali velké promo, ale nakonec jsme byli rádi, když nám s nimi smlouva skončila a mohli jsme pak znovu vydat hudbu na našem vlastním labelu Euphonic nebo licenčně u Anjunabeats. Prvním krokem, jak se zbavit smlouvy s Warnerem, bylo vlastně vydání alba.

Od té doby máte na kontě šest alb. Pracujete na dalším a dočkáme se tedy sedmého?

Ralph: Ano, nové album ‚All In Good Time‚ je téměř hotové. Plánujeme ho vydat koncem léta.

Steven: Stále čekáme na finální návrh grafické podoby a právě teď se rozhodujeme, které skladby dáme na album a které si necháme ještě na později.

Myslím si, že je skvělé, jak si pořád držíte svůj originální a rozpoznatelný sound. Krom vašich singlů jste ho propůjčili i mnoha jiným skladbám, které se vlastně jen díky vašim remixům staly opravdovými hity. Jako třeba v případě letité Jump The Next Train od Young Parisians s Benem Lostem. Stalo se vám ale někdy, že jste byli požádáni o remix skladby, která pro vás byla fakt povedená už v originále? A komu byste ještě rádi remix udělali?

Ralph: Stávalo se, že jsme byli požádáni o remix jako třeba v případě Ocenalab – Sirens of the Sea nebo Burned with Desire od Armina van Buurena nebo Lange – Out Of The Sky, ale právě zremixovat Jump The Next Train byl naopak náš nápad. Tak jsme požádali Bena Losta, jestli bychom ten remix mohli udělat a vydat ho na našem labelu Euphonic. Souhlasil, poslal nám vokály a my jsme pak 6 týdnů nepřetržitě seděli a makali ve studiu, kde jsme si hráli se spoustou nápadů, různými basovými linkami atd.

Steven: V poslední době jsme žádné remixy nedělali, protože naprostou prioritou bylo dokončení nového alba. V budoucnu možná uděláme jeden dva remixy, ale momentálně nic takového v plánu nemáme. Po dokončení alba a jeho vylisování na CD si s našimi rodinami uděláme dlouhé prázdniny. Takže až někdy po létě budeme přemýšlet o nové produkci a remixech.

Kdybyste měli z vaší opravdu bohaté produkce vybrat jednu jedinou srdcovku, tu nejlepší, nejmilovanější, nejzásadnější, která by to byla?

Ralph: To je nesmírně těžká otázka. Fakt nevím, která je nejlepší. Nicméně Outside byla naše průlomová komerční skladba, takže bych asi vybral tuhle, ale stejně mám rád všechny ostatní.

Steven: Těžká otázka, nemůžu se rozhodnout. Možná bych zvolil Velvet Morning, ale je i tolik dalších, na které mám skvělé vzpomínky. Také Memory Lane je pro nás určitě srdcovka, ale pořád jich je hromada jiných.

Dosáhli jste mnoha úspěchů, vaše tracky hráli snad všichni od Paul van Dyka přes Armina po Tiësta, na vašem slavném labelu vydávali třeba Above&Beyond a vy zase naopak na jejich Anjunabeats atd. Čeho si ceníte nejvíce?

Steven: Jsme opravdu šťastní, jaká se nám povedla kariéra. Když jsme s Kyau & Albert začínali, nečekali jsme, že dosáhneme tak velkého úspěchu a že v tom stále i po téměř 30 letech budeme pokračovat. Takže jsem rád, že stále můžeme dělat, co máme nejradši. Ještě bych rád zmínil, že také naše radioshow Euphonic Sessions, díky které dostáváme spoustu ohlasů z celého světa, je pro nás velkým úspěchem.

Ralph: Hudba byla naše první láska a myslím, že bude i naše poslední. Jsem opravdu rád, že jsme měli možnost procestovat svět a potkat tolik milých lidí. Vždyť jsme hráli tuším v téměř 80 zemích. Jsem velmi vděčný za ty roky a všechny tyto vzpomínky.

Už tu bylo několikrát zmíněno, že spolu spolupracujete skoro 30 let. Mnoho uměleckých dvojic se už dávno rozpadlo, ale vy stále pokračujete společně, což je úžasné a výjimečné. Jaký na to máte recept?

Ralph: Už víme, co od sebe očekávat a poznáme, když někdo něco nechce.

Steven: Myslím, že jsme oba osobnosti bez velkého ega. Občas jsme samozřejmě nějaké spory měli, ale nikdy to nenarušilo náš hudební vztah.

Dnes jsou v oblibě různé elektronické live acty, mnoho vašich písní nazpíval Steven. Neuvažovali jste nad tím, že by vaše sety obohacoval živým zpěvem?

Steven: Zkoušeli jsme hrát živě v našich začátcích, ale nikdy jsem se při živém hraní necítil dobře. Takže dávám přednost spíše hraní DJ setů.

Ralph: Děláme hudbu na počítačích s komplikovanými postupy, takže je těžké, aby to znělo stejně dobře, jako když hrajete skutečné živé vystoupení. Myslím, že se do toho nikdy pouštět nebudeme, protože mám pocit, že většině lidí je úplně jedno, jestli je to live act nebo ne. A hrát živák jen tak na oko není podle mého názoru upřímné. Takže zůstaneme jen u DJs.

Vracíte se do EXIT Club Brno po dlouhých osmi letech, ještě před tím jste zahráli i jinde v Brně. Jak na toto město vzpomínáte?

Ralph: Jsem fakt nadšený, že budeme konečně opět v Brně.

Steven: Pěkné město! A ano, je to skvělé, že se v červnu do Brna vrátíme.

Měli byste na závěr nějaký vzkaz pro vaše fanoušky u nás a na co se od vás můžou v sobotu 1. června. těšit?

Steven: Doufám, že zas uvidíme spoustu známých tváří, které jsme dlouho neviděli.

Ralph: Myslím, že se znovu setkáme s mnoha přáteli. Takže 1. června na viděnou v Brně! Pravděpodobně dáme pár nových skladeb z našeho připravovaného alba a samozřejmě také nějakou tu K&A klasiku!

Událost na Facebooku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *