Kapela RythmiX přináší na českou hudební scénu svěží a originální přístup – jedinečnou kombinaci rapu, drum and bassu a živé instrumentace. Tento projekt si klade za cíl propojit sílu elektronické hudby s energií živých nástrojů a předvést posluchačům nezapomenutelnou show.
RythmiX již vydali tři singly, které dokonale ilustrují jejich rozmanitost a kreativitu. První skladba, „Elements“, spojuje energický drum and bass s vokály a rapem díky hostující zpěvačce. „One in a Million“ zase přináší tvrdší beaty a agresivnější neuro drum and bass. Naopak „Do U Know“ představuje technický rap s tvrdými neuro dropy, čímž kapela potvrzuje svou schopnost pohybovat se napříč subžánry.
Pokud vás zajímá, kdo za tímto projektem stojí, nenechte si ujít náš rozhovor.
Kouzelná: Než se pustíme do mých otázek, povězte mi, jak jste oslavili příchod Nového roku. Dali jste si nějaká předsevzetí, která byste chtěli v roce 2025 splnit?
RythmiX: Konec roku 2024 i začátek roku 2025 jsme oslavili spíše pracovně. V současnosti se toho u RythmiX děje hodně, a tak nebyl velký prostor moc odpočívat. Ohledně předsevzetí pro rok 2025 máme naše cíle jasné: dokončit první full setup, doladit veškeré technické zázemí pro živou show a vydat 2–3 skvělé videoklipy spolu s celou deskou.
Jak dlouho se znáte a jak vlastně vznikla myšlenka vytvořit RythmiX?
S většinou členů RythmiX se známe přes 20 let, hlavně díky různým spolupracím na hudební scéně. Myšlenka vzniku tohoto projektu vlastně vzešla z nápadu vytvořit jedinečný projekt na poli drum and bass scény složený z muzikantů, kteří tuto hudbu podají energicky a hlavně živě. Většina z nás pochází z hudebních kapel různých žánrů, a tak pro nás bylo přirozené tento model aplikovat i na styl drum and bass.
Kdo všechno stojí za tímto projektem?
Za projektem stojí řada muzikantů, kteří na hudební scéně už řadu let působí v různých formacích, nebo produkčně.
Diakon – rapper, který dlouhé roky působí na české scéně a má zkušenosti z velkých festivalů doma i v zahraničí,
Karolína – zpěvačka a herečka s výrazným hlasem,
Filip – bubeník s více než 20letou zkušeností a odehranými více jak 1000 koncerty ne jen v ČR,
Johny – hudební producent a muzikant s více než 20letou praxí v různých žánrech a
El Gringo – český drum and bass DJ a promotér.

Vaše hudba je kombinací několika stylů – rap, drum and bass a živých bicích. Co vás inspirovalo k této kombinaci?
Ano máš pravdu. Vzali jsme to nejlepší z nás a aplikovali to na drum and bass hudbu. Inspiraci nám byly ikonické projekty jako Sub Focus, Delta Heavy, Pendulum, Andromedik a další. Postupem času sme si vytvořili svůj osobitý styl, který kombinuje prvky drum and bassu a jeho subžánrů – jump-up, euphoric, dancefloor a neuro – s energickým přístupem k hudbě i živým vystoupením.
Co si myslíte, že vás odlišuje od ostatních projektů na české hudební scéně, ale i v zahraničí?
Jednoznačně největší odlišností je to, že u nás i ve světě je stále málo formací a producentů, kteří nejen produkují hudbu, ale také ji prezentují a hrají naživo jako kapela, nebo live performance. V dnešní době je interpretace drum and bass hudby často spojována s jedním nebo dvěma DJs, kteří hrají své sety na akcích. My však chceme ukázat, že i vystoupení v elektronické hudbě a stylu drum and bass může připomínat velkolepou show známých kapel. Chceme být blíže divákům a posluchačům.
Jak často říkáme, jde nám o to, aby se na pódiu neustále něco dělo – aby show byla energická, zajímavá a nezapomenutelná. Naším hlavním cílem je, aby si naši show diváci užívali stejně intenzivně jako my.
Velký důraz klademe na dramaturgii našich setů a vystoupení.
Vytváříme dynamickou a zajímavou show, která diváky nebude nudit ani působit jednotvárně či monotónně. Protože jsme všichni muzikanti hrající na různé hudební nástroje, plánujeme do některých skladeb a live show zapojit například i živou hru na elektrické kytary, syntezátory a další nástroje. Tím chceme našim vystoupením dodat ještě větší energii a rozmanitost. Zároveň máme možnost přizpůsobit naši show každému prostředí od menších stage až po ty největší.
V emailu jste mi poslali pár svých singlů – Elements, One in a Million a Do U Know. Každý z těchto singlů má svou jedinečnou atmosféru. Bylo vaším cílem, aby se skladby od sebe tak výrazně lišily?
Ano, tyto tři skladby se od sebe liší a další, které budou postupně vycházet, budou mít podobnou různorodost. Naše produkce stojí na třech hlavních pilířích. Prvním a nejdůležitějším pilířem je dynamický, vyvážený a melodický drum and bass, obohacený o harmonické zpěvy naší zpěvačky a doplněný o energický rap. Druhým pilířem jsou tvrdší skladby, výrazně orientované na rap a styl neurofunk. Třetí pilíř tvoří rytmicky dynamičtější a tanečnější skladby, kde kombinujeme prvky z prvních dvou pilířů doplněné o prvky jiných stylů, jako je třeba dubstep, metalstep a podobně.
Chystáte se vydat další singly, nebo se můžeme těšit na celé album?
Momentálně pracujeme na tracku „POISON“, kde se o hlavní lead vokál už nově postarala naše zpěvačka Karolína. Na tento track plánujeme v březnu natočit našlapaný videoklip v klubu OX v Praze. Kromě toho pracujeme na dalších skladbách a během roku 2025 představíme plnohodnotný set spolu s vydáním celého alba.
Kde čerpáte inspiraci? Máte nějaké své oblíbené interprety, ať už z Česka nebo ze zahraničí, kteří ovlivnili váš styl?
O produkci se v RythmiX z větší části stará Johny v našem hudebním studiu, který v tom leží denně. Na dokončování skladeb a na různých motivech však pracujeme společně jako tým. Inspiraci čerpáme jak ze současné tvorby našich oblíbených formací, jako jsou již zmínění Sub Focus, Delta Heavy, Pendulum a Andromedik, tak i z našich vlastních nápadů, kterých máme za tu dobu v „šuplíku“ spoustu.
Produkce a náměty u nás vznikají z dílčích melodických a rytmických motivů, které následně rozpracováváme do kompletních tracků. Soustředíme se také na to, co chceme prostřednictvím textů a nálady jednotlivých skladeb říct a předat posluchačům.
Kde vás mohou fanoušci v blízké době vidět naživo? Plánujete nějaká speciální vystoupení nebo turné?
V současné době připravujeme veškeré technické zázemí a kompletní vybavení pro live vystoupení. Hrát elektronickou hudbu jako drum and bass živě není po technické stránce vůbec jednoduché. Velký důraz klademe na výsledný zvuk i celkovou show.
Během letošního roku 2025 bychom chtěli mít vše včetně celého setu kompletně připravené. Na konci roku pak plánujeme odehrát první klubové akce. Pro příští rok připravujeme ve spolupráci s naším zastoupením z DNBTV.com menší turné po České republice.
Chcete se soustředit spíše na domácí scénu, nebo máte ambice prorazit i do zahraničí?
Velice zajímavá a trefná otázka! 🙂 To jsme všichni řešili už při vzniku projektu před třemi lety, a to ve spojitosti s rozhodováním, zda v naší tvorbě preferovat český nebo anglický jazyk. Nakonec jsme se rozhodli pro angličtinu, protože je mnohem více „zpěvná“ a univerzální v hudbě po celém světě. Navíc většina členů RythmiX ovládá angličtinu perfektně.
Rádi bychom, aby naše tvorba zaujala posluchače nejen v Česku, ale i v zahraničí. Česko je taková malá velmoc a průkopník v drum and bass scéně a my bychom chtěli toto povědomí podpořit a posunout a přiblížit českou kvalitu širšímu publiku i za hranicemi.
Na závěr bych se ráda zeptala: jak dlouho znáte náš web rave.cz?
Váš magazín vnímáme jako jeden z prvních zakládajících magazínů zaměřených na tuto hudbu vůbec. Navíc nás k vám nasměroval Honza z pražské drum and bass crew Semper Prod., se kterou spolupracujeme na eventech i hudební tvorbě.