Fernanda Martins: Česká republika je jedno z mých nejoblíbenějších míst, kde hraju

Brazilka Fernanda Martins je jednou z nejznámějších DJek na techno scéně. Během své kariéry si zahrála na mnoha akcích a festivalech po celém světě. Naposledy jsme ji mohli vidět na podzim minulého roku na Apokalypsa – 20 Years anniversary v Brně. Letos měla být hlavním headlinerem na Beats for Love na techno stage, které se ale kvůli pandemii přesunuly na příští rok. Nedávno jste jí také mohli vidět v live streamu na našich FB stránkách a při této příležitosti se nám jí podařilo trošku vyzpovídat.

Kouzelná: Ahoj Fernando, předem moc děkujeme, že sis udělala čas na náš rozhovor. Jak se ti v téhle šílené době daří přežívat?
Fernanda: Ahoj! No já myslím, jak komukoliv jinému 🙂 Hlavně být pozitivní a snažit se zabranit rozšíření pandemie. Myslím, že je to povinnost každého z nás.

Když porovnáš tvůj život nyní a před 2 měsíci, co se změnilo?
Před tím jsem hodně cestovala. A během týdne, co jsem byla doma, jsme se většinou setkávali s přáteli, buď u někoho doma na večeři, a nebo jsme si zašli někam na drink. To mi teď chybí.

Co tvoji fanoušci, jak s nimi teď komunikuješ? 
Snažím se komunikovat s nimi přes sociální sítě.

My víme, že jsi se narodila v Brazílii, ale nyní žiješ ve Španělsku. Mluvíš španělsky?
Teď už ano 🙂

Barcelona je nyní místo, kde bydlíš. Proč jsi se vlastně přestěhovala?
Do Barcelony jsem se přestěhovala v roce 2008. Jednoduše jsem se do toho města zamilovala. Spousta věcí se mi na Barceloně líbí, navíc to počasí! Miluju to tady!

Jak bys nám popsala místo, kde jsi vyrostla? Co je na něm speciálního?
Asi takhle: malé a super cool město, ve kterém jsem se narodila, leží v obležení krásného národního parku nazývaného Parque Nacional Iguaçu. Najdete v něm například jeden z největších vodopádů na světě. Je to fakt nádherné místo.

Stýská se ti po Brazílii? Co třeba po brazilských sladkostech (slyšeli jsme, že Brazilci jsou blázni po sladkém a speciálně po tom jejich brazilském).
Ha ha ha ha to máš pravdu. Milujeme sladké! Obzvláště to naše.
Občas nějaké doma udělám. Moje nejoblíbenější, které dělám nejčastěji, se jmenuje Brigadairo, je hodně populární na narozeninových oslavách. Mrkněte na internet! Je to takové čokoládové potěšení.
Jinak ano, stýská se mi po Brazílii. Hlavně po mé rodině a přátelích. Ale kvůli momentální politické situaci jsem ráda, že můžu žít někde jinde.

Koukáš ráda na filmy?
Ano! Kdo ne?! Chození do kina, to je to,  co mi teď i chybí.

Tvůj nejoblíbenější film, na který můžeš koukat pořád dokola?
Snatch (česky Podfu(c)k) z roku 2000 s Bradem Pittem. 

A co třeba nějaký španělský či brazilský film?
Ze španělských třeba El dia le bestia (Den šelmy), Airbag, El laberinto del fauno (Faunův labyrint), Balada triste de trompeta (Balada o smutné trumpetě), Contratiempo.

No a z brazilských Cidade de Deus (Město bohů), Tropa de elite (Elitní jednotka), Trash (Odpad), Bicho de Sete Cabeças 
O homem que copiava (Muž, který kopíroval).

Je nějaký film,  který bys nám doporučila?
Určitě Democracia em Vertigem (v angličtině The Edge of Democracy). Je to dokument režírovaný Petrou Costu, která byla za tenhle snímek nominovaná na oscara. Je to o politické situaci v Brazílii.

Další co bych vám doporučila, je Sergio. Tenhle film jsem viděla docela nedávno. Je to o věcech, které se udály v Iráku v roce 2003. Tenhle film teda není brazilský, ale hlavního hrdinu hraje herec z Brazílie, který pracoval pro Organizaci spojených národů a snaží se vyřešit konflikty v Bagdádu.

Co nějaký film o brazilské techno – drogové scéně?
O techno scéně žádný nevím. A o drogách máme spoustu filmů o pašování, ale čistě jen zaměřený na drogy? Asi žádný. Vím ale o jedné knize, kterou jsem dokonce četla, jmenuje se Meninos do Trafico.

Ok, zpátky k djingu. Jak to celé začalo?
Začala jsem hrát přesně před 15 lety. V dubnu roku 2005 jsem se začala učit. Hrála jsem na 2 Technics MK2 a mixáku DJM 500. No a v květnu téhož roku jsem měla první hraní.

Pamatuješ si na tvůj první gig?
Jasně, že jo! Bylo to v Stereo Club ve městě Curitiba v Brazílii.

Fernanda Martins první gig

Víme, že hodně cestuješ a hraješ téměř po celém světě Je nějaký rozdíl mezi publikem v Jižní Americe a v Evropě?
Řekla bych, že občas nějaká podoba se tam najde, ale spíš se publikum liší v každé zemi a dokonce z města na město.

Nejoblíbenější místo?
Vyjmenuji hned několik míst: je to například Madrid nebo Barcelona, ​​Porto, Sao Paulo, Bogota, Neapol, Frankfurt, Kolín, Záhřeb, Lublaň a další. Samozřejmě, mám ráda mnoho míst v České republice, třeba Brno nebo Praha.

Je nějaké pro tebe ikonické místo, kde bys chtěla hrát?
Hrozně moc ráda bych chtěla hrát na Čínské zdi.

Také víme, že jsi majitelem a šéfem labelu Devotion. Řekni nám prosím, jak si label založila?
Od roku 2014 jsem já a můj partner Lucas Freire mluvili o spuštění techno labelu. Na konci toho roku jsme na tom začali pracovat a na začátku roku 2015 jsme začali poprvé vydávat. Pak jsme ale změnili zaměření labelu na styl techna, který chceme vydávat. V současné době vydáváme v podstatě to, co veřejnost má za underground hudbu. Najdete tam hypnotické, syrové, acid, dark, rychlé techno skladby a některé další subžánry techna.

Co Česká republika? Jsi náš pravidelný návštěvník, naposledy jsi tu byla loni na Apokalypse! Letos jsi měla přijet a headlinovat techno stage na Beats for Love (bohužel je kvůli epidemii přesunutý na další rok). Jak se ti u nás líbí?
Musím říct, že Česká republika je jedno z mých nejoblíbenějších míst, kde hraju. Vaše publikum mě pokaždé neuvěřitelně nabije energií. Jinak já pořád tajně doufám, že se na Beats for Love uvidíme, ať už letos či příští rok.

Co česká kuchyně? Chutná ti?
Tohle bude složitější, protože jsem vegetarián. Většinou mě před mým hraní vezmou do vegetariánské restaurace, ale těžko říct jestli, jsem vyzkoušela něco typicky českého.

A pivo?
Pivo miluju, vypiju většinou to, co stojí přede mnou hehe.

A co naše publikum?
Jak jsem řekla, jedno z nejlepších.

A poslední otázka. Existuje vůbec něco, co bys doporučila techno turistovi, který cestuje do Brazílie a Španělska?
Pro techno bych navrhla 3 místa: D-edge klub v Sao Paulu, Caos v Campinasu a Vibe Club v Curitibě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *