Představujeme UFO BUFO: Festival plný hudby, komunity a nezapomenutelných zážitků

UFO BUFO. Festival, který se vymyká klasickým festivalovým škatulkám, ať už žánrově, nebo svou komunitní atmosférou. Vzešel z původního projektu Cosmic Frog, aby se postupně přerodil v jeden z nejvýraznějších psychedelických festivalů v Česku – a možná i v širším regionu. Za jeho vznikem stojí silná vize, hluboká symbolika a láska k hudbě, která překračuje žánrové hranice. Na hlavní stagei uslyšíte psytrance, ale tím to zdaleka nekončí.

V rozhovoru s organizátory jsme se podívali nejen do historie festivalu, ale i na to, čím je UFO BUFO výjimečný, jak se vyvíjí jeho komunita, a co chystá do budoucna.

Kouzelná: Na začátek bychom vás poprosili o drobné představení festivalu těm, kteří o něm třeba nikdy neslyšeli – a nečetli (dokonce ani u nás: https://rave.cz/21854/jake-bylo-moje-letosni-psytranceove-leto/), kde ho náš psytrance expert Gizma zmiňoval ve svém článku. Ve zkratce – kdy vznikl, kde se vzala myšlenka na jeho uspořádání a jak vznikl název (původně to byl Cosmic Frog, pokud se nepletu)?
UFO BUFO je festival psychedelické hudby a umění, který se koná od roku 2013. Festival vyrostl z psytrance, který je v širokém spektru variant slyšet na hlavní BUFO stage, ale rozhodně se neomezuje jen na tento žánr.

Silnou součástí festivalu je CHILL stage, kde si lidé užívají psychill, ambient a další hudební experimenty. TRIBAL stage pak patří živé hudbě – elektronice i akustickým projektům. A loni nová GROOVY stage nabízí tradičnější klubové styly – house, techno a spřízněné žánry. Začínali jsme s festivalem Cosmic Frog v letech 2010–2012 nedaleko Uherského Hradiště, ale poté došlo k úpravě organizačního týmu a změně jména i lokality. Oba názvy vycházejí ze symboliky žáby či ropuchy. Ta se vyskytuje od pradávna v mnoha civilizacích jakožto symbol určité transformace a znovuzrození. Zároveň nejsilnější přírodní psychedelikum produkuje ropucha ze Sonorské pouště a jinou žábu – Kambo – využívají hojně šamané v Amazonii také ke transformačním rituálům.

Festival se koná v Rekreačním středisku Hadinka v CHKO Oderské vrchy. Proč právě toto místo? Jaký k němu máte vztah a jak se vám tam festival organizuje?
Od samého počátku jsme chtěli mít festival v místě, kde lidé mohou odhodit stres všedního dne. Hadinku severomoraváci znají hlavně díky své historii spojené s free tekno parties, které se na místě pořádaly dlouhá léta. Do areálu z civilizace jedete 2,5km lesem, přičemž na opačné straně jsou kilometry vojenského prostoru. Areál je tak zcela obklopen přírodou a má jen na určitých místech mizivý telefonní signál. Pro nás je to ideální místo na odpojení od reality a ponoření se do hudby a umění.

Pamatujete si na úplně první ročník? Jak se festival od té doby posunul, co se změnilo a co zůstalo stejné?
První ročník už měl slibnou návštěvnost, ale festival od té doby neuvěřitelně vyrostl. Zůstal nám důraz na kvalitu a silná vizuální složka. Technické zázemí a detaily organizace se posunuly o řády výš. Nabízíme nevídaný zážitek, ať už jde o videomapping stagí světové třídy, nebo UV galerii originálních maleb, nebo procházku lesní pěšinou nabušenou dekoracemi a objekty, které své kouzlo naplno předvedou v noci nasvícené UV světlem.

I lidé mimo psytrance scénu asi někdy slyšeli o festivalech jako Burning Man, Ozora nebo Boom. My jsme na rave.cz informovali o různých českých akcích, které se konají v našich luzích a hájích – čím se podle vás UFO BUFO liší od jiných psytrance festivalů? Máte nějaké inspirace nebo vzory, které vás ovlivnily?
Členové organizačního týmu mají za sebou osobní zkušenosti i ze zmíněných festivalů, a to se nepochybně promítá do všeho, co návštěvníkům nabízíme. Oproti ostatním festivalům vnímáme mnoho rozdílů – vypíchneme zejména široké spektrum hudebních žánrů a podžánrů a také rozsáhlost areálu, který měří od GROOVY po BUFO stage přibližně 800 metrů. Velkým posunem je také loňská novinka – možnost pracovat na pevných stavbách, které zůstávají na místě i po skončení festivalu, takže už nemusíme vše zabalit a odvézt.

Já se teda musím přiznat, psytrance hudba jde tak trošku mimo mě, ale co mě neuvěřitelně baví, je psytrancová komunita. Myslím si, že open-minded člověk, který nemá v srdci jen jeden žánr, nebo – „hůř“ – není omezený na konkrétní subžánr, má na takovém festivalu jedinečnou šanci neuvěřitelně si rozšířit obzory. A to i o hudbu, kterou vlastně vždycky poslouchal, jen se k ní nikdy v předchozím životě nedostal. Jak to vnímáte vy? Setkáváte se s návštěvníky, které UFO BUFO přivedlo k novým hudebním zážitkům?
Už jsme to naznačili symbolem žáby a tím, co vlastně představuje. Věříme, že jsme skutečně festival s neuvěřitelně pohodovou atmosférou, kde můžete hudebně i vizuálně zažít věci, které v této kvalitě a v takové koncentraci nikdo jiný u nás nenabízí.

Na festivalu je údajně i tzv. Healing Area. Co si pod tím máme představit?
HEALING AREA je nehudební stage zaměřená na tělo a ducha. V praxi to znamená například možnost připojit se k lekci jógy, žonglérskému nebo tanečnímu workshopu. Každý rok se zde můžete něco přiučit a také si něco vlastnoručně vyrobit – ať už jde o přírodní mýdlo, bavlnkovou mandalu nebo osobní amulet.

Součástí jsou také přednášky týkající se psychedelik, jejich vlivu na psychiku, mystických zážitků a dalších podobných témat, které vedou odborníci z oboru. A v neposlední řadě se zde pravidelně konají ceremonie s legálními látkami, které ale mají nepopiratelnou hloubku – velmi oblíbená je například ceremonie s čerstvým kakaem připraveným přímo na místě z kakaových bobů.

Dalším ne úplně jasným pojmem je Psycare. Co to znamená?
PSYCARE je pro nás stejně důležitý prvek jako přítomnost zdravotníků se sanitkou. Je to místo, kde se lidem věnuje vyškolený tým zasvěcených expertů, na které se můžete obrátit s otázkami ohledně psychoaktivních látek a aspektů spojených s jejich užíváním.

Zároveň slouží jako útočiště pro ty, kteří procházejí náročnou psychedelickou zkušeností nebo jsou pod vlivem jiných látek a potřebují si odpočinout a načerpat síly.

V extrémních případech by takoví lidé za jiných okolností skončili v houkající sanitce a byli odvezeni k hospitalizaci – což může být samo o sobě zdrojem dalších psychických potíží a traumat. Možnost, že záchranáři předají podobný případ do péče Psycare týmu, si nakonec pochvalují všechny zúčastněné strany.

Na váš festival si návštěvníci mohou přivést i děti, což považuji za skvělou příležitost pro rodiny. Bylo to tak od začátku? Jaké na to máte ohlasy a jaké zázemí pro rodiny s dětmi nabízíte?
Ano, speciální KIDS AREA, což je vlastně malá stage se svým celodenním programem, je s námi už od začátku – resp. od éry Cosmic Frog! Vnímáme, že pro naše dlouhodobé fanoušky je možnost vzít s sebou děti (které mají do 14 let vstup zdarma) opravdu zásadní.

Děti jsou přirozenou součástí festivalu – přes den si užijí program v KIDS AREA, po soumraku se mohou s rodiči projít „kouzelným“ svítícím lesem a v noci se rodiče mohou prostřídat v dospěláckých aktivitách a užít si festival podobně jako dřív. 🙂

Celou tuto část dnes zastřešujeme pod FAMILY CAMP, který vyhrazujeme právě pro rodiny. Nachází se sice uprostřed areálu, ale je přirozeně odstíněný od hlavního proudu ostatních návštěvníků. Navíc registrovaní rodiče získávají praktické výhody, aby pro ně byl pobyt co nejkomfortnější – například společnou kuchyň, možnost parkování u KIDS AREA apod.

Zmínili jste, že festival stojí na dobrovolnících. Jak přesně funguje dobrovolnický program a jak se lidé mohou zapojit do organizace?
Naše komunita je svérázná a s tím je spojený i určitý despekt vůči komerci. Neznamená to, že je všechno zdarma – bohužel, sound, toiky, artisty s jejich letenkami a spoustu dalších věcí jen „dobrem“ nezaplatíme. Festival si tedy prakticky platí návštěvníci – zakoupením vstupenek, merche nebo konzumací na našem baru či u pečlivě vybraných stánků. Nepodporujeme sponzory, kteří by si chtěli koupit viditelnost značky za příspěvek – to se v psytrance komunitě nenosí.

I díky tomu by festival nebylo možné realizovat bez dobrovolníků. Ti pomáhají s organizací, stavbou, provozem i úklidem – a odměňujeme je proplacením vstupného a zajištěním stravy. Víme, jak jsou některé činnosti náročné – ať už fyzicky, nebo tím, že vyžadují smysl pro detail. Dobrovolníkům patří velký dík za jejich iniciativu!

Zájemci se mohou přihlásit přes formulář na webu festivalu www.ufobufo.eu – a jsme za ně opravdu moc rádi, protože dobrovolníků je dlouhodobě nedostatek.

Vaše aftermovie z loňského roku, které vyšlo v únoru, mělo u nás v redakci obrovský ohlas. Kdo se na něm podílel? Jaký byl váš cíl při jeho tvorbě a jaká byla odezva?
Loňské aftermovie nám v top kvalitě vytvořil jeden z nejšikovnějších multifunkčních lidí – a mimo jiné i DJ – TOD. Na tvorbě se podílel i jeho tým a záběry z dronu doplnil náš dlouholetý kamarád Cyber Cat.

Aftermovie je skvělý formát – lidem, kteří na festivalu byli, umožní připomenout si tyto okamžiky, a “nováčkům” přiblíží jedinečnou bezstarostnou atmosféru i vizuální vychytávky.

Za ohlas moc děkujeme – věříme, že vás nalákal na letošek! 🙂

UFO BUFO FESTIVAL 2024

Jaký bude ročník 2025? Můžete už teď prozradit nějaké novinky nebo změny, které plánujete?
Loni jsme udělali opravdu obří krok kupředu s mnoha změnami – a byl to zároveň první ročník pod vedením nového týmu Hadinky. Festival se rozšířil o úvodní středeční den navíc. Otestovali jsme si, že GROOVY STAGE má nepochybně smysl, a samozřejmě největším počinem byla obrovská žába na hlavní stagi. Letos na to navážeme a rádi bychom, aby všechny tyto součásti nenechaly nikoho na pochybách, že se chce vrátit i příště.

Pokud jste dočetli až sem a rozhovor vás přesvědčil o jedinečnosti festivalu UFO BUFO, nezapomeňte si zajistit vstupenky! Stačí kliknut zde a připravte se na nezapomenutelný zážitek.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *