Rosnička na poslední chvíli oznamuje headlinera Etappa Kyleho

Slyšeli jste o Rosničce, hudebním festivalu současnosti?

Od roku 2011 se areál rybníka Rosnička ve Svitavách pravidelně mění v centrum nezávislé elektronické muziky. Kapely, audiovizuální projekty, live-acty z modulárních syntetizátorů, zpěváci, MCs a v neposlední řadě DJs, zde jednou za rok navozují atmosféru karnevalu, kde se ale nenosí kostýmy. Rosničkovský karneval je postaven z moderních zvuků.

Festivalovým mottem je snaha o bourání stereotypů, vymezení se proti všednosti a o zprostředkování pohledu mimo zájem mainstreamových médií. Festival Rosnička si klade za cíl představovat publiku nové postupy v hudbě, aktuální pohled na staré styly, moderní přístup v hudební tvorbě a ohýbání zaběhlých stereotypů. Chce ukázat, že techno dávno není sprosté slovo, ale nedílná součást nynější popkultury.

Za dobu existence si Rosnička vybudovala stovky věrných fanoušků, kteří se smířili s faktem, že většina line-upu je pro ně osobně neznámá až do chvíle, než se postaví před podium a první vlna subbasů jim pošimrá bránici. Stejně tak zde ale vykrystalizovalo několik žánrových pilířů, které dávají dramaturgii pevnou základnu.

Program akce vždy obsahuje to nejčerstvější, co aktuální dění tuzemské undergroundové scény nabízí. To je doplněno o ověřené projekty, které zdejší elektronickou dlouhá léta budovaly a stále mají co nabídnout i fanouškům o dvě generace mladším. Hudba je totiž pořád stejná, tedy ta dobrá a ta špatná.

Rosnička

Pokud se podíváme na konkrétní stylové zastoupení, zjistíme, že základ tvoří klubová taneční hudba, tedy techno, house, electro, zpravidla servírovaná z DJských pultů. Druhou významnou složkou jsou žánrově hůře zařaditelné fúze ve formě živých vystoupení se zpěváky a rapové projekty s MCs. Čtvrtou kolonku pak plní hudba vytvářená přímo na pódiu, často značně experimentální, bez připravených smyček a bez běžných nástrojů, nejčastěji ve formě jamů na vlastnoručně sestavených syntetizátorech.

Hudební Festival Rosnička proběhne na konci srpna

27. až 28. srpna 2021 proběhne jubilejní 10. ročník nezávislého hudebního festivalu Rosnička. Uslyšíme přes 40 hudebních vystoupeních na 2 samostatných scénách. Nejtučnějším písmem v programu figuruje tuzemská rapová legenda Hugo toxxx, stále populárnější koncertní projekt Bert & Friends, dále pak ICY L, ARIAN730, ILLJA a KLEBOLD jako zástupci sudetské armády DVOJLITRBOYZZ, svitavští Hello Marcel, skupina Mutanti Hledaj Východisko, dívčí projekt Viah nebo pražská klubová crew Whiskas. Pamětníci se mohou těšit například na návrat kapely Bullerbyne.

Velkým rosničkovským milníkem je také historicky nejpočetnější účast zahraničních projektů. Těch se letos u rybníka představí celkem 6. Páteční večírek bude otvírat berlínské duo Sonic Paradise. Dále se představí rezident berlínského klubu Berghain a člen renomovaného labelu Ostgut Ton, Ukrajinec Etapp Kyle, němečtí hudební umělci Benedikt Frey a Kuprion. Pravděpodobně nejvíce pozornosti připadne živému vystoupení německého techno projektu INIT. Posledním zahraničním jménem, které se na letošní Rosničce představí, je v maskách zahalené duo RSS B0YS z Polska. A samozřejmě nebude chybět více než desítka zástupců tuzemské klubové scény.

Premiere: Danny Daze – Moscow (Etapp Kyle & Tarra Remix)

Více o Rosničce se dozvíte na jejich Facebooku nebo na oficiálním webu www.festivalrosnicka.cz. Nově ohlášené umělce a aktuality je možné sledovat na facebookové události tohoto festivalu nebo rosničkovském Instagramu. Předprodej vstupenek pak naleznete v síti smsticket.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *