Vzduch má barvy: Loscil a Lawrence English zahájí festival Spectaculare

23. 2. 2024 – Kostel sv. Šimona a Judy

Praha – 5. prosince 2023 – Úvodní večer jedenáctého ročníku festivalu Spectaculare obstarají 23. února ambientní hudebníci Loscil a Lawrence English, kteří v Kostele sv. Šimona a Judy představí svůj společný projekt Colours of Air. V něm využijí zvuků více než sto let starých kostelních varhan a meditují nad vztahem barev a zvuku. Dvojici doplní Will Samson, který své éterické ambientní kompozice doplňuje snovým vokálem. Pro příležitost zahájení festivalu umocní barokní prostory kostela site-specific laser show. Festival Spectaculare poběží po celé Praze až do začátku dubna.

Kanadský hudebník Scott Morgan aka Loscil patří k důležitým postavám experimentální elektroniky už od konce devadesátých let. Vydává na prestižních značkách Kranky a Ghostly International, spolupracoval třeba s Rjúčim Sakamotem, ale také roky bubnoval v indierockové skupině Destroyer. V projektu Colours of Air se potkal s Lawrencem Englishem, dalším klasikem ambientu a zakladatelem kultovního vydavatelství Room40. English před pár lety objevil v muzeu ve svém rodném Brisbane sto třicet let staré varhany, jejichž unikátní zvuk už využil na několika předchozích deskách. Na desce Colours of Air z února 2023 je s Loscilem proměnil ve zdroj zvuků evokujících zvláštní tlumenou majestátnost přírodních jevů. 

Spolupráce Loscila a Englishe vznikla ze společné fascinace přírodními zvuky i z konverzace nad „barvou hudby“ a každá z osmi skladeb nese jméno jednoho odstínu z barevného spektra, který dvojici inspiroval k volným hudebním asociacím. A tak zatímco Yellow nabízí něžnou taneční melodii, Black ponoří posluchače do ponuré zvukové lávy a závěrečná Magenta ho zavede do zlověstně zuřící bouře. Repetitivnost motivů a neúprosné držené tóny Colours of Air vtahují posluchače do magického zvukového vesmíru, v němž se podle Lawrence Englishe zrcadlí „to, co leží za naším pochopením – ptačí volání, pláč zvířete, šepot hory, kterou olizuje vítr – věci, z nichž se rodí naše mytologie“.

Projekt Colours of Air doplní na otvíracím koncertě Spectaculare oxfordský hudebník Will Samson. Na hudební scéně se pohybuje už více než dekádu a ve své diskografii střídá jemné folkové písničkářství s výlety do downtempa nebo ambientu. Desky jako Ground Luminosity nebo Welcome Oxygen vydané na francouzském labelu Talitres by se daly zařadit do žánru indietronica, letošní nahrávka Harp Swells pro 12k je ale už čistě ambientní. Do meditativních ploch se přece jen občas ozve kytara a na několika místech i jeho hlas. „Samson natočil nádherné album, které dodává další vrstvu už beztak pozoruhodnému umělci,“ napsal o desce hudební portál CLASH.

Varhanní kompozice Colours of Air a jemný ambient Willa Samsona odstartují 23. února jedenáctý ročník přehlídky Spectaculare, která do Prahy přináší přísně kurátorovaný výběr pozoruhodných umělců a umělkyň pohybujících se na průsečíku současné elektroniky, avantgardy, jazzu a ambientu. Program festivalu konajícího se v únoru a především březnu přivítá také třeba skupinu Mammal Hands – 21. března.

ENG

The opening night of the eleventh edition of the Spectaculare festival will welcome duo of ambient musicians Loscil and Lawrence English, who will present their joint project Colours of Air at the Church of Sts. Simon and Jude on 23 February. The canadian and australian artists use the sounds of a more than 100-year-old church organ and meditate on the relationship between colours and sound. The duo will be joined by Will Samson, who complements his ethereal ambient compositions with dreamy vocals. The show will be accompanied by an eclectic AV laser performance that will transform the ambient of the church into a completely different space of colours. The Spectaculare Festival will run throughout Prague until the beginning of April.

23. 2. 2024 – 19:00 – Kostel sv. Šimona a Judy
The Grand Opening of Spectaculare_11
Loscil a Lawrence English “Colours of Air” (CA/AU)
Will Samson (UK)

FB Událost: https://www.facebook.com/events/717467980004410 

Vstupenky:

https://goout.net/cs/festival-spectaculare-2024/szmdyqw/ 

https://www.spectaculare.cz/

https://loscil.ca/

https://www.lawrenceenglish.com/

https://www.willsamson.co.uk/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *