Francouzský král minimalismu Sylvain Chauveau a jeho ensemble 0 vystoupí v klášteře sv. Gabriela

Praha, 13. prosince  – Se svým projektem ensemble 0 přijíždí na Spectaculare festival francouzský ambientní skladatel Sylvain Chauveau, jeden z nejvýznamnějších současných představitelů „tiché“ hudby. V tělese, které reprezentují hudebníci z celého světa, se zabývá podobami minimalismu hraného na akustické nástroje. Speciální večer v eklektickém prostoru Rajské Zahrady v Gabriel Loci se představí také nizozemský skladatel a producent Andert Tysma, který 27. března pozve posluchače ambientu na introspektivní hudební zážitek, který v obou případech doplní site-specific vizuály.

Bodem nula pro ensemble 0 byl rok 2004, kdy se čtveřice přátel v čele se Sylvainem Chauveaum rozhodla sestavit těleso, které by bylo věnované současné akustické hudbě. Tehdy se také zrodila představa proměnlivé a geometricky neustálené sestavy, původní členové byli z Francie, Katalánska a Belgie, v následujících letech ale Ensemble 0 prošlo několik desítek spřátelených hudebníků z celého světa. Vydali zatím deset alb na značkách jako flau nebo Crammed Disc. „Je to hudba, která je okamžitě atraktivní a zároveň trvale nepolapitelná,“ napsal o jejich nahrávkách časopis The Wire.

Repertoár ensemble 0 se točí kolem nejrůznějších podob minimalismu. Symbolicky zahájili svoji kariéru největší žánrovou klasikou – slavnou „němou“ skladbou Johna Cage 4’33“, kterou na debutové desce z roku 2006 vydali hned v pěti verzích. Za dobu své existence hrál ensemble 0 třeba skladby od Moondoga, Julia Eastmana, Arthura Russella nebo George Ligetiho. Do Prahy ale přijíždí s vlastní kompozicí jojoni, kterou napsalo trio Sylvain Chauveau, Stéphane Garin a Joël Mérah a na desce vyšla v létě 2023. Ve stejné sestavě dorazí ensemble 0 i do sálu Rajská zahrada v smíchovském prostoru Gabriel Loci, kde zahrají akustický koncert. 

Součástí prezentace projektu je i propagace ekologicky udržitelného způsobu života – na své koncerty Ensemble 0 cestují výhradně na kole nebo vlakem a vyžadují vegetariánský catering z lokálních surovin. I fanoušky žádají, aby na koncerty cestovali ekologickými způsoby dopravy. Nula se tady vrací i jako symbol obnovy rovného vztahu člověka a přírody.

První pražský koncert ensemble 0 doprovodí nizozemský skladatel a producent Andert Tysma, který je usazený střídavě v Berlíně a Amsterdamu. Studoval jazz, ale osvědčené postupy a tradiční nástroje nemá problém míchat se současnou elektronikou. Jeho hudba se vyznačuje výrazným citem pro melodii a snahou vytvořit vtahující a introspektivní posluchačský zážitek. Jeho debutové album Children Of Trinoom vydal na podzim 2022 britský label Apollo a Tysma na něm v abstraktním, neoklasickém stylu zachycuje svoje vzpomínky na dětství.

Tysma v minulosti objel svět s kapelami všech možných žánrů, jeho basa nebo klavír jsou slyšet na spoustě nahrávek a má za sebou také několik velmi originálních remixů. Vždy ale směřoval k vlastním kompozicím. „Dlouho mi trvalo, než sem se zbavil strachu ze zodpovědnosti za svoji vlastní hudbu,“ říká v rozhovoru, nicméně Children Of Trinoom zní suverénně a je na něm slyšet i jeho láska k blues nebo country. Což moc často u ambientních deskách říct nemůžeme. 27. března ho uslyšíme spolu s ensemble 0 na koncertě konaném v Gabriel Loci v rámci Spectaculare_11.

27. března – Gabriel Loci – 19:00

Sylvain Chauveau (FR) pres. ensemble 0
Andert Tysma (NL)

FB událost: zde

Vstupenky: Early birds 430czk: zde

Web/sociální sítě:

https://www.ensemble0.com/
https://www.facebook.com/sylvain.chauveau.music
https://www.instagram.com/sylvainchauveau.music/
https://www.anderttysma.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *