SHTGN Festival 2024: vizionářské taneční vibrace na sklonku léta

Veterán lámaných beatů Paradox, showcase populárního berlínského labelu Fever A.M. nebo tribal futurismus dvojice Space Drum Meditation ozvučí 23. ročník zavedeného festivalu elektronické hudby SHTGN. Jeho letošní podtitul zní: Keep Smiling Over the Rain. Také tento rok drží svůj obvyklý druhý víkend v září (6.-8. 9.) i místo v kempu Kristýna v Hrádku nad Nisou.

SHTGN festival každoročně zakončuje festivalovou sezónu zaměřením na ojedinělý audiovizuální zážitek v přírodním prostředí u trojstyku hranic České republiky, Německa a Polska. Spíše než na tržní mechanismy a mainstreamový vkus se organizátoři soustředí na dramaturgii, která skenuje inspirativní a průkopnické hudební počiny v zahraničí, a zároveň podporuje výboje na domácí elektronické scéně.

Letošní soupisce účinkujících vévodí drumfunkový král Paradox (UK), který se se svým analogovým live actem vrací do České republiky po bezmála dekádě. Jeho český debut na večírku Volnej Průběh Crossem mnozí považují za vrchol téhle párty série: lámané beaty, komplikované rytmické struktury v kombinaci s výbušnou energií a nezkopírovatelným Paradoxovým funkem, přesněji drumfunkem. Dev Pandya je institucí a hudebním úkazem. Přesvědčí nás o tom během pátečního večera.

Druhým zářezem je berlínská techno značka Fever A.M. I když tohle označení je příliš zjednodušující. Label operuje v mnoha polohách a náladách elektronické hudby. Přivezou je majitelé vydavatelství; hudební světoběžnice Mor Elian a Rhyw. Ze Švédska dorazí reprezentovat Fever A.M. Peder Mannerfelt. Kromě spolupráce s Fever Ray nebo Blonde Redhead je známý i jako polovina dua Roll The Dice. Za dekádu své tvorby se Mannerfelt etabloval jako figura posouvající žánrové hranice, u které nelze dopředu nic predikovat.

Velký dojem na festivalu Lunchmeat udělalo producentské duo z Hamburku Space Drum Meditation, a proto nechybí ani v letošní dramaturgii SHTGN festivalu. Bude jim patřit hlavní prostor sobotního večera. Název o jejich zvuku říká vše: vesmírná meditace, během níž taneční groove nehraje hlavní roli.

Space Drum Meditation

Zbývá ještě sobotní den ozvučený showcasem místního skvělého labelu Krmelec. Vystoupí jeho šéf Ans a zástupci Sky_dot, Coal live, Tadulka.

Do paralelního dění na dvou scénách, z nichž jedna sleduje spíše lineární linku beatu, zatímco ta druhá se vrací k zaměření na členité rytmické struktury, se zapojí Wuss (SK), Xincão, Kiril Astra, Rosso Reisen, Phil in a Maze, Olga Zhaldak, Kletis & Silhouette, Domizako (SK), Touchwood, Stanzim & Nitrous, Cycle (DE) a další.

Předprodej je v plném proudu – dvoudenní pasy lze stále pořídit za zvýhodněnou cenu a do vyčerpání kapacity probíhá i akce 4+1 zdarma: https://goout.net/cs/shotgun-festival-2024/szghpyw/ Jednodenní vstupenky budou k dispozici pouze na místě.

Ubytování v bezprostřední blízkosti festivalového dění nabízí kemp Kristýna. S rezervací by zájemci neměli dlouho otálet, chatky obvykle bývají zabookovány velmi rychle: https://www.kemp-kristyna.cz/

SHTGN 2024 se blíží. Jako inspirace může posloužit aktuálně zveřejněný záznam z loňského ročníku:

https://soundcloud.com/shtgnfestival/here-are-plenty-of-fish-in-kristyna-lake-andrea-dare-leoht

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *